Amasya
°CMENÜ
Kültür-Sanat
 • Fuayeden başlayan Kurtuluş Mücadelesi Ankara izleyicisiyle buluşuyor

  Eklenme tarihi : 11 Aralık 2019 Çarşamba 12:00
  Devlet Tiyatrolarının (DT) Ankara Buluşmaları kapsamında, Sivas DT'nin sahneye koyduğu fuayeden başlayan kurgusuyla dikkati çeken "1919:Şafak" oyunu başkentlilerle buluşuyor.
  DT'nin yerli yazarları desteklemek amacıyla bu yıl 6'ncı kez düzenlenlediği, yurt genelindeki DT sahnelerinde sergilenen yerli oyunları Ankara'da seyircilerle bir araya getirdiği, "Yerli Yazarlar Haftası" devam ediyor.
  Sivas DT tarafından sahneye konulan Samsun Kongresi'nden Sivas Kongresi'ne kadarki süreci anlatan "1919:Şafak",…

 • Toroslar'daki gizemli tarihi yapılar merak uyandırıyor

  Eklenme tarihi : 11 Aralık 2019 Çarşamba 11:37
  Toroslar'ın eteğindeki Hadim ve Taşkent'te ayılardan balı korunmak için yapılan "hanay" adı verilen tarihi yapılar, mimarisiyle ilgi çekiyor.
  Göksu havzasındaki yüksek rakımlı yaylalarda yer alan 30 dolayındaki taş yapı, kule görünümüyle görenleri meraklandırıyor. Bu yapılar, bölgeye yabancı olanlar için "esrarengiz" nitelik taşıyor.
  Yer yer 5-6 metre yüksekliğe ulaşan dikdörtgen planlı yapının çatısında yaklaşık 10 metrekarelik seki yer alıyor. Elle yontma taş üzerinde yükselen duvarları, kilitleme…

 • Antalya Devlet Opera ve Balesi çocuk oyunu Şekeronya'yı sahneleyecek

  Eklenme tarihi : 10 Aralık 2019 Salı 16:20
  Antalya DOB'dan yapılan açıklamaya göre, daha önce prömiyeri gerçekleştirilen ve minik sanatseverlerin beğenisini kazanan Şekeronya müzikli çocuk oyunu, 14 Aralık Cumartesi 11.00'de sahnelenecek.
  Zeynep Ergüven'in yazdığı çocuk oyununda, müzikler Murat Cem Orhan'a ait.
  Fatih Şanal tarafından sahneye konulan Şekeronya'da, Antalya DOB orkestrasını Melih Tepretmez yönetirken eserin dekor tasarımı Ömer Gündüz, kostüm tasarımı Zekiye Şimşek, ışık tasarımı Mustafa Eski ve koreografisi Melda Sipahi imzasını taşıyor.…


Tüm Başlıklar
Çok Okunanlar